Kubota ciągnik koncepcyjny X tractor – cross tractor
Kubota

Kubota X-Cross Concept

Kubota Corporation (siedziba: Naniwa-ku, Osaka, Japonia, Prezes i Dyrektor reprezentacyjny: Yuichi Kitao; dalej zwana „Kubota”) przedstawiła ciągnik koncepcyjny “X tractor – cross tractor” na prezentacji nowych produktów w Kyoto w dniach 15-16 stycznia 2020 r. Pięćdziesiąt lat po wystawieniu pierwszego w historii ciągnika koncepcyjnego na Światowych Targach w Japonii, które odbyły się w Osace w 1970 r. (Expo ‘70), Kubota przedstawiła “X tractor – cross tractor”, świętując w ten sposób 130. rocznicę założenia firmy. 

Ten wyposażony w sztuczną inteligencję (SI) i zasilanie elektryczne „ciągnik marzeń” jest całkowicie autonomiczny i stanowi wizję przyszłości rolnictwa według firmy Kubota. Firma Kubota będzie kontynuować prace nad produktami najnowszej technologii realizującymi założenia inteligentnego rolnictwa, aby umożliwić rolnikom pokonywanie stojących przed nimi wyzwań.

Główne cechy ciągnika koncepcyjnego “X tractor – cross tractor

Futurystyczny design
• Realizację tego zaawansowanego projektu umożliwiła nowa koncepcja projektowania zakładająca autonomiczność i zasilanie elektryczne.
• Stosując się do zasad identyfikacji wizualnej ciągników Kubota, a nawet ją rozbudowując, Kubota stworzyła opływową formę, inspirując się ideą harmonii z naturą i mając na uwadze ochronę środowiska.
Bezzałogowe sterowanie przy pomocy SI
• Na podstawie danych dotyczących na przykład warunków pogodowych czy współczynnika wzrostu, SI wybiera właściwe działania i w odpowiednim czasie je realizuje. Naszym celem jest osiągnięcie całkowitej autonomiczności naszych maszyn.
• Możliwe jest automatyczne przesyłanie danych zebranych przez ciągnik do innych maszyn, co pozwala na skuteczne centralne zarządzanie pracami.
Zasilanie jest w pełni elektryczne, dzięki czemu działalność rolnicza staje się przyjazna dla środowiska
• Maszyna zasilana w 100% elektrycznie dzięki połączeniu akumulatorów litowo-jonowych z bateriami słonecznymi.
• W pełni elektryczne zasilanie jest równoznaczne z brakiem emisji i ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko.
Jedna maszyna do rozmaitych zastosowań
• Czterokołowy gąsienicowy układ napędowy umożliwia stabilną autonomiczną jazdę nawet po podmokłych polach ryżowych i na nierównym terenie.
• Czterokołowy gąsienicowy układ napędowy dopasowuje swój kształt, utrzymując ciągnik na optymalnej dla danych warunków wysokości, co umożliwia skuteczną realizację różnych zabiegów agrotechnicznych. Przy zadaniach wymagających wysokiej przyczepności, środek ciężkości obniża się dzięki zmniejszeniu wysokości ciągnika. Z kolei w przypadku wykonywania zabiegów agrotechnicznych wymagających przemieszczania się nad roślinami prześwit można regulować, zwiększając wysokość ciągnika.
• Napęd elektryczny wbudowany w koła umożliwia zmianę prędkości obrotowej każdej z czterech gąsienic (przedniej, tylnej, lewej, prawej), co pozwala osiągnąć mały promień skrętu przy pracy w trybie autonomicznym na różnych rodzajach terenu. („Ciągnik Marzeń” na EXPO ‘70).

Co sądzicie o takim rozwiązaniu ? Podoba się ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 13 =